Lao Wai
Lao Wai är en vegetarisk kinesisk restaurang som främst hämtar sin inspiration från Sichuan och Taiwan. Här lagas allting med importerade originalråvaror, allting tillagas på plats, och allting är färskt och naturligt fritt från ägg, mjölkprodukter och glutamat. Här möts tacksamma vegetarianer och älskare av smakfull kinesisk mat för att njuta av rätter som trots detta inte verkar sakna någonting alls. uppdatera info om restaurangen
Adress:
Luntmakargatan 74,
11351
Stockholm
Tel:
08-6737800
Andra restauranger i närheten:
- Koreana
- Därmed Pasta
- Buona Sera Pizzeria
- The Shakespear Inn
- Garam Masala
- Anchor Pub & Restaurang
- Ove med Skägget
- Cumin Club
- Bar Ristorante Paparazzi
- Sushi Yutaka
- Republik
- Depå Kanal 5
- Arirang, Koreansk Restaurang
- Stockholm Sport´s Café
- Ristorante Leonardo
- Mondän Restaurang & Bar
- Monarki
- Restaurang Rossini
- Hoffmans Restaurang och G...
- Moon Cake



Betyg: 5
Väldigt väldigt bra mat. Bra som i gott&nyttigt.
0 0 2010-02-01 kl. 17:39Betyg: 5
Bästa kinesrestaurangen och kanske tom den bästa restaurangen i Stockholm just nu! Sällan har jag ätit så god mat! Gå dit direkt! OBS Inget kött, men det gör absolut ingenting, det finns inte en köttbit som skulle förbättra deras Mapu Dofu!
0 0 2010-01-27 kl. 20:20Betyg: 4
Hurra för Lao Wai och deras veganmat utan tjafs. Gott och snabbt. Och ofta starkt!
0 0 2010-01-25 kl. 17:23Betyg: 5
Nu har det gått en rejäl tid sedan jag senast åt här, men jag glömmer det inte i första taget. Så otroligt fräscht, spännande, genomtänkt och fantastiskt gott. Väl värt pengarna.
0 0 2010-01-21 kl. 01:34Allt är enkelt på ett proffsigt sätt - lokalen, smakerna, råvarorna, serveringen. Delikat, helt enkelt. Ett måste för utomsocknes besökare.
Betyg: 5
Lokalen är ganska kal och ocharmig, men det gör inget när maten är så spännande och läcker. Hit går man för att få en riktig smakupplevelse.
0 0 2010-01-21 kl. 00:37Betyg: 4
De skulle få en femma om de serverade kött. Kryddningarna här är verkligen fantastiska och det är mycket prisvärt. Lokalen är inte så mysig, men snygg och ändamålsenlig. Rekommenderas!
0 1 2010-01-18 kl. 21:27