Soldaten Svejk
Detta är en restaurang som ligger på Östgötagatan 35 i Stockholm. uppdatera info om restaurangen
Adress:
Östgötagatan 35,
11625
Stockholm
Tel:
08-6413366
Andra restauranger i närheten:
- Grottan pub
- Sea Sushi & Coffee Bar
- August bar & bistro
- Folkets Kebab
- Bara Bistro Bar
- Sandys
- Charles Dickens PUB Resta...
- Vampire Lounge
- Östgötakällaren
- Carmen
- Söderkällaren
- Amida Kolgrill
- Restaurang Entré
- Patricia Pizza
- Jakimono
- Kellys bar
- Little Persia
- Kvarnen
- Bamboo Garden
- Bröderna Olssons Garlic &...



Betyg: 5
Kan man ge det här stället annat än fem stjärnor?
0 0 2010-08-31 kl. 21:31Fantastiskt välhällda öl, underbart god centraleuropeisk mat, trevlig stämning och alltid trevlig personal. Helt sagolikt bra!
Ok, man kan inte boka bord, men ta ett par öl i baren och ta det lugnt på det där härliga tjeckiska sättet, så får du ett bord!
Betyg: 5
Ett toppenställe som jag försöker besöka ett par gånger om året. Det tjeckiska ölutbudet är gott och håller förhållandevis lågt pris. Cevabcicin är fantastisk och kan mätta en mindre familj. Miljön är enkel och avslappnad och personalen tillmötesgående och effektiv. Ett besök rekommenderas alla!
0 0 2010-08-23 kl. 20:02Betyg: 4
God tjeckisk mat och öl på fat. Vänlig och kompetent service trots att det oftast är fullsatt. Lite tråkigt att det inte går att boka bord, men det hör lite till charmen. Är man där tidigt så brukar det gå bra ändå. Annars kan man sätta upp sitt namn på listan och ta sig en öl eller två medan man väntar. Det gäller att inte ha bråttom eller ha problem med lite stimmig miljö. Är jag i krokarna och vill ha mig en god öl och lite mat så slutar jag i stort sett alltid här.
0 0 2010-04-19 kl. 19:28Betyg: 4
Tjeckisk husmanskost i stora portioner. Svårt att få bord, det kan vara lång kö när de öppnar. Stimmigt, inget ställe man går till på första dejten precis. Stort utbud av tjeckisk öl.
0 0 2010-01-20 kl. 22:42Betyg: 4
Pilsnern får ta sin tid när den hälls upp. Skummigt och gött.
0 0 2010-01-20 kl. 22:04Rekommenderar deras lammjärpar (cevabcici), mycket gott!
Betyg: 4
Tjeckiskt ölhak med rejäla matportioner. Se till att vara där utanför när de öppnar klockan 17, inga bordsreservationer!
0 0 2010-01-20 kl. 15:11Betyg: 3
Tsjeckisk kök med inriktning schnitzel, potatis, korv och soppa. Här är det det autentiska urvalet av öl som verkligen drar en in. Tjockfullt inför Bajen-matcher.
0 0 2010-01-14 kl. 10:05