Port Arthur och The Lass and the Laddie

3.5 i "vägt snittbetyg" (4 röster)

Skottsk och irländsk sjömanskrog.

Adress: Gamla Ceresgatan 3, 41756 Göteborg
Tel: 031-7790715
Recensera denna restaurang...
klicka på en stjärna!
Working...

Recensioner av denna restaurang:

Sortera efter: Relevans Datum Betyg

  • Betyg: 4Trevligt och gemytlig kvarterskrog på Norra Älvstranden. Trevlig omgivning och personal för att slinka in på en eller flera öl.

    0 0 2010-12-21 kl. 13:20
  • Betyg: 3Maten är sådär, däremot ett trevligt ställ att dricka öl och umgås. Live music på lördagar och ibland även onsdagar.

    0 0 2010-09-14 kl. 10:41
  • Betyg: 4Fantastiskt ställe! Direkt när man kommer in känner man att stället har anor från 1800-talet (vet inte om detta är den faktiska sanningen, men känslan är grymt skön). Efter lite snack med personalen, som man börjar bli tjenis med efter några gångers frekventa besök, kan man få höra historier om de olika dekorativa föremål som pryder Pubens alla väggar och hörn! Puben är mycket populär bland sjömän och därmed är dessa föremål väldigt ofta medtagna av dessa från när och fjärran.
    Maten kostar en slant, men smakar därefter också! Det jag går dit för är ölen och den sällskapliga stämningen.

    0 0 2010-09-09 kl. 15:50
  • Betyg: 4Bara lokalen är värd en promenad hit. En fantastisk gammal byggnad med anor. Förr var Port Arthur en beryktad sjömanskrog, belägen längst inne i Göteborgs hamnkvarter. En familjär atmosfär med en underbar personal, känns lite som att komma hem till mamma och äta söndagsmiddag. så en liten avstickare från vattnet kan vara värt det helt klart!Port Arthur

    1 0 2010-03-16 kl. 09:40