Restaurangen Moderna Museet

3.2 i "vägt snittbetyg" (4 röster)

Vacker utsikt över Stockholm från Moderna Museets restaurang. Här gäller brickservering med fullständiga rättigheter. Det är en varierad meny med klassiker i modern tappning. Det finns alltid soppa, sallad och smörgåsar. Barn upp till 12 år äter till reducerat pris.

Adress: Exercisplan, 11149 Stockholm
Tel: 08-51956291
Recensera denna restaurang...
klicka på en stjärna!
Working...

Recensioner av denna restaurang:

Sortera efter: Relevans Datum Betyg

  • Betyg: 3Goda sallader och helt OK ställe som museicafe betraktat.

    0 0 2011-09-22 kl. 19:23
  • Betyg: 3Helt ok för en lunch eller kaffestund efter musei-besök. Men som andra påpekat, behållningen är utsikten som är en stans bästa.

    0 0 2010-12-25 kl. 14:00
  • Betyg: 4Folklig brickserverings-restaurang med mat som är bra, men inte fantastisk. Men den stora behållningen är utsikten över Stockholm. Kan man pricka in en dag med få besökare är detta ett fantastiskt utflyktsmål. Kanske speciellt på vintern. (via iKartor)

    0 0 2010-12-24 kl. 16:02
  • Betyg: 3Det är något med museirestauranter över hela världen - de kan bli bra, men aldrig fantastiska. Moderna Muséets restaurant är inget undantag. Det är dock värt att nämna att de har två avdelningar: En brick- och en bordsservering. Längst in i lokalen kan man sitta vid ett fönsterbord och avnjuta en måltid, eller brunch på helgen. Kombinationen av miljön, utsikten och maten gör stället värt ett besök - än mer med tanke på att det bara är 5-10 minuters promenad från city.

    0 0 2010-08-10 kl. 15:04