Wärdshuset Gamla Linköping
Wärdshuset ligger i anrika Gamla Linköping, friluftsmuseet. Kvällstid mot förbeställning, annars enbart lunch. Längre öppettider vid julbord.
Adress:
Gästgivaregatan 1,
58246
Linköping
Tel:
013-133110
Andra restauranger i närheten:
- Cupolens Gatukök och Kiosk
- Pizzeria Mona Lisa
- Pizza Kebabhuset Mästarn
- McDonald´s
- Snoddas Korvkiosk
- Pizzeria Monte Carlo
- Pizzeria Valla
- Wahlbecks Restaurang
- VilleValla Pub
- 68:ans Grill och Pizza
- Saigon Take Away
- Adriatic Pizzeria
- Sakura Sushi Bar
- Pizzeria Victoria
- Pizzeria Bari
- Restaurang Bondens Bord
- Restaurang Abisko Skeppet
- Restaurang La Luna
- Sibylla T1
- P2 Golf Inn



Betyg: 3
Gemytlig miljö. Trist julbord sist vi var här. Lunchen helt OK, men det skulle finnas mycket att förbättra!
0 0 2011-05-21 kl. 12:21Betyg: 2
Lunchade här idag och åt en kycklinglasagne som inte var någon höjdare, jag borde nog ha valt något annat för jag har hört att stället ska vara ganska bra. Priserna är i dyraste laget för en lunch, 95kr för dagens som är det billigaste på menyn men är maten bra så kan det väl vara värt det någon gång ibland. Ljudnivån var också väldigt hög idag på grund av många skrikiga barn men stället har ändå sin charm. Personalen verkade trevlig och man slapp duka av själv vilket jag uppskattar. Wärdshuset kommer nog få en chans till framöver.
0 0 2011-01-07 kl. 14:33Betyg: 3
gemytlig miljö, god mat, rikliga portioner... Dock dåligt utbud på fika sidan! med halvfabrikat... tur att det fanns chokladbiskvier!
0 0 2010-01-29 kl. 08:31