Shogun Restaurang

3.5 i snittbetyg (23 röster)

Restaurang Shogun har funnits sedan 1985 och är en av de äldsta japanska restaurangerna i Stockholm. På menyn hittar du rätter som Sushi, Sukiyaki, Yakitori, men även traditionell japansk husmanskost för den som vill pröva något nytt. Här finns totalt 114 sittplatser, samt två separata Tatami-rum som kan bokas. uppdatera info om restaurangen Detta ställe kan även recenseras på Sushikartan.

Adress: Tyska Brinken 36, 11127 Stockholm
Tel: 08-208205
Recensera Shogun Restaurang...
klicka på en stjärna!
Working...

Recensioner av Shogun Restaurang:

Sortera efter: Relevans Datum Betyg

  • Betyg: 2Tyvärr kan jag inte hålla med Frederic nedan om att Shogun lyckas hålla dim-sum fanan lika högt som sina föregångare Aroydee/Deluxe Rätterna känns lite trötta, både i smak och konsistens. Lägg där till den dammiga lokalen, och att vi vid vårt bord kom i närkontakt med hela tre olika arter av flygande insekter. Servicen var trevlig, men förvirrad och långsam. Att priset är lite högre än tidigare utgör spiken i kistan och jag går inte hit igen. Sushin har jag dock inte provat. För dim-sum har jag hört att Lucky Garden är värt ett besök, serveras dock bara på helgen.

    0 0 2010-08-17 kl. 14:34
  • Betyg: 3Standard sushi, fina lokaler och trevligt ställe.

    0 0 2010-08-12 kl. 12:32
  • Betyg: 4Mysig känsla och genomgående bra och välserverad mat! Bäst på kött...

    0 0 2010-08-09 kl. 18:16
  • Betyg: 5Gick dit för första gången i veckan då Aroydee / Deluxe har flyttat över dim sum-verksamheten dit. De som ätit dim sum på Aroydee tidigare har inget att frukta, de är lika bra som förut. Om inte snäppet bättre t o m. Ett 50-tal rätter, kanske en tia dyrare nu per rätt eller så, men fortfarande väldigt prisvärt och framför allt otroligt gott.

    Har inte testat den japanska menyn.

    0 0 2010-08-05 kl. 09:16
  • Betyg: 3Gjorde här, för länge sedan, min första bekantskap med japansk mat. Den intressanta gröna klicken som såg så god ut var det enda jag lyckades fiska opp med ätpinnarna. Det var nära att huvudet trillade av när wasabin briserade...
    Gillar deras olika ´nabe´, grytor som man pillar med själv på bordet. Tycker dock att det är lite i dyraste laget med tanke på vad det är man får.

    0 0 2010-01-22 kl. 11:44
  • Betyg: 5Alltid mycket god sushi och väldigt trevlig personal. Uppmärksamma och snabba att komma och ge service. Det enda är att det kan vara lite dyrt.

    0 0 2010-01-02 kl. 20:51
  • Betyg: 3Ingen smaksensation på sushin, men det är ett trevligt ställe.

    0 0 2009-10-18 kl. 03:01
  • Betyg: 3Här ska man nog testa det andra som finns på meyn. Sushi är inte deras grej, även om den inte smakade direkt dåligt.

    0 0 2009-05-24 kl. 00:50
  • Betyg: 5God mat och trevlig personal. Presenterar maten på tallriken på ett mycket vackert sett. Bra utsikt över vattnet.

    0 0 2009-04-24 kl. 10:24
  • Betyg: 2Trevliga lokaler men ganska ordinär sushi, förhållandevis lång väntetid trots att det inte var så många gäster.

    0 0 2009-04-08 kl. 16:29