Esperanto
Detta är en restaurang som ligger på Kungstensgatan 2 i Stockholm.
Adress:
Kungstensgatan 2,
11425
Stockholm
Tel:
08-6962323
Andra restauranger i närheten:
- Råkultur
- Restaurang BonBon
- Ciao Ciao Due
- Kafé Arte
- Jarla Pizzeria
- Restaurang Vardag
- Seoul
- Key Experience
- Birger Jarls Grillen
- Restaurang Seoul
- No12 Kungstensgatan
- Sushi Gate
- Hotel Birger Jarl
- Monarki
- Treat Restaurang och Cate...
- Sue Ellen
- Buco Nero
- Caffè Nero
- Hoffmans Restaurang och G...
- Prima Cucina



Betyg: 5
Esperanto var nog först i stan med att göra middagen till en konst! Det är verkligen något extra att få både mat och dryck presenterad för sig med personlig ton och få reda på hur de har tänkt när de komponerade den oerhört varierade och smakrika menyn. Extra plus i kanten för att de satsar på fräscha och nyttiga rätter.
0 0 2011-04-05 kl. 12:42Betyg: 5
En av stans bästa krogar. Helt outstanding när det gäller presentationerna av maträtterna. Fantastisk personal och en totalupplevelse som fler borde få ta del av.
0 0 2010-10-01 kl. 23:01Betyg: 5
Så dyrt är det faktiskt inte, vi snackar en enastående gastronomisk upplevelse som vara i runt 4 timmar. Esperanto är helt klart min favoritkrog (för tillfället), slår både Lux och Matsalen. Har ätit där 4 gånger och de lever alltid upp till mina förväntningar (och lite till). Servisen på Esperanto håller mycket hög klass och om du är intresserad av mtlagning, goda viner eller gastronomi i allmänhet så har du något gemensamt med dem och det gillar de.
0 0 2010-08-27 kl. 08:52Köket (Sayan Isaksson) presterar alltid makalösa smakbomber och spännande combos. Gå hit om du vill uppleva något utöver det vanliga!
Betyg: 5
Var där i november 2006, så inte helt aktuell recension, men jag håller med tidigare talare: inte billigt, men en riktigt bra matupplevelse. Minns fortfarande flera av rätterna, brukar tänka på dem ibland och bli glad.
0 0 2010-03-16 kl. 23:17Betyg: 5
Det var två-tre år sedan jag var där, men då var det kanske Stockholms mest spännande matupplevelse. Internationell känsla och service och på gränsen till det fåniga, men på rätt gräns. Fantastiska teer från in a mood for tea. Inget för den som ska bjuda mormor eller säljgänget som slog budget på finkrog dock. Om inte mormor gillar ´ål i dimma´ eller ´snigelgröt´ (typ.)
0 0 2010-02-01 kl. 17:33Betyg: 5
En av de bästa matupplevelserna jag haft i Stockholm. Men som vanligt med bra restauranter med avsmakningsmenyer så går man hem hungrig. Jag har gett 5 i betyg - men ger 3 för prisvärdhet. Ni får en fantastisk middag om ni går dit - men också en rejäl nota.
0 0 2010-01-28 kl. 15:05